druhy podvodov

Vzdelávaj sa a buď na internete viac v bezpečí.

Spracovali sme pre vás najčastejšie druhy podvodov, s ktorými  sa môžete stretnúť na internete.

Aké druhy podvodov vám môžu skrížiť cestu pri prechádzaní internetom?

Phishing

Je činnosť pri ktorej sa podvodník vydáva za administrátora alebo správcu stránky, za účelom vylákania hesla. Často sa s phishingom stretávame v podobe e-mailu. Podvodník sa v tomto prípade pokúša vylákať od obete heslo priamo alebo pomocou falošnej stránky. Ak je táto stránka kvalitne spracovaná, väčšina ľudí si ani nevšimne, že ide o podvod. Ak ide o prístup k internet bankingu, zapamätajte si: 

,,Banka si od vás NIKDY nevypýta vaše heslo!“

SOFTVÉR ZADARMO

Softvér, ktorý sa využíva na prácu, štúdium alebo zábavu môže byť často spoplatnený. Nie je teda divu, že sa ľudia pokúšajú takýto softvér získať výhodnejšie či dokonca zadarmo. Sťahovanie softvéru ,,zadarmo“ môže byť ale veľmi nebezpečné a neetické. Spoločnosť, ktorá softvér vytvorila má právo si za jeho používanie nárokovať zisk. Rovnako ako v našom nevirtuálnom svete za tovary a služby platíte peniazmi, aj vo virtuálnom svete za spotrebovanie niekoho práce (v prípade softvéru ide o duševné vlastníctvo) ste povinný za využívanie zaplatiť. Ak sa rozhodnete stiahnuť si softvér z neoficiálnych stránok až v 90% prípadoch si spolu so softvérom dokážete stiahnuť nevyžiadane súbory. Preto je potrené zapamätať si:

,,Nikdy nesťahujte softvér z iných ako oficiálnych stránok spoločnosti, ktorá softvér vytvorila.“

ShoUlder surfing

Táto metóda krádeže údajov akými sú heslá k sociálnym sieťam e-mailu či internet bankingu vznikla s nástupom počítačov. Ako už názov napovedá ide o metódu pri ktorej sa od obete získavajú prihlasovacie údaje ,,cez rameno“ tzn. že útočník môže získať tieto informácie v reálnom svete. V súčasnosti sa pod týmto názvom ukrýva typ podvodu, pri ktorom si obeť stiahne do zariadenia softvér, ktorý sleduje písané znaky na klávesnici. Takýto softvér si často obeť sťahuje nevedome ako súčasť plateného programu, ktorý nájde na internete ,,zadarmo“. Zapamätajte si: 

,,Ak zadávate heslo k svojmu účtu pred inou osobou, nie je nikdy neslušné požiadať ju aby sa otočila kým zadáte heslo.“

Sociálne inžinierstvo

Sociálne inžinierstvo je jeden z najhorších spôsobov podvodov na internete. Podvodník sa v tomto prípade zbližuje s obeťou prostredníctvom sociálnych sieti. Každý deň si s obeťou píše čím si získava jej dôveru. Po získaní dôvery už nie je vôbec náročné získať od danej osoby informácie, ktoré podvodník chce. Týmto spôsobom dokáže podvodník získať citlivé informácie, ktoré môže použiť na vydieranie obete. Zapamätajte si:

,,Nikdy nezdieľajte s osobou, ktorú nepoznáte v reálnom živote citlivé informácie. Ak vás začne podvodník vydierať je na mieste podľa vážnosti situácie celý prípad nahlásiť štátnym orgánom.“

Získaj náš certifikát

cerftifikát bezpečnosti na internete

Absolvuj našu besedu o bezpečnosti na internete a získaj certifikát

Hélikopter, hélikoptér

PRIHLÁSTE SA K ODBERU NÁŠHO NEWSLETTERU

Ak sa prihlásite, budete mailom dostávať informácie o nových videách, testoch či spoluprácach so základnými a strednými školami.

KONTAKT